image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Suzuki Swift 1.2 DualJet 4x4 – mini 4x4

Petr Hanke 10.03.2020 05:56

Z tohoto pohledu verzi 4x4 od standardní verze nerozeznáte

Suzuki je známým specialistou na jednoduché, funkční a dostupné automobily, řadící se spíše do menších tržních segmentů. Testovaný Swift s pohonem všech kol je toho jasným důkazem. 

Ve srovnání s předchozí generací udělal interiér značný pokrok zejména v kvalitě použitých materiálů a výbavě

Historie Suzuki Swift sahá do roku 1983, kdy měla jeho první generace délku 3585 mm. Aktuální šestá generace (viz AR 6/’17), která se představila v roce 2017, narostla o 255 mm a dnes má pozici vozu stojícího mezi segmenty minivozů a takzvaných malých vozů. Je k dispozici výhradně s pěti-dveřovou karoserií a když pomineme sportovní verzi Swift Sport (viz AR 12/’19), je připravena pouze s jedním motorem. Tím je atmosféricky plněný čtyřválec 1,2 litru, kombinovaný s pětistupňovou manuální převodovkou a pohonem předních nebo všech kol. Z nabídky na českém trhu zmizel přeplňovaný tříválec 1.0 BoosterJet, jenž zůstal v prodeji například v Německu.

Swift je postavený na nově vyvinuté platformě Suzuki Heartect, zaměřené na minimalizaci hmotnosti při zvýšení tuhosti. Samotná karoserie je u aktuální generace i přes nárůst rozměrů o 30 kg lehčí, což je dáno zejména větším podílem vysokopevnostních ocelí, tvořících více než pětinu hmotnosti. Podvozek si zachovává nejběžnější uspořádání s přední nápravou typu MacPherson a zadní zkrutnou příčkou s vlečenými rameny. Jednotlivé díly byly přepracovány s cílem maximálního snížení hmotnosti a zajištění potřebné pevnosti. Mezi nepříliš obvyklé prvky vozů tohoto segmentu patří například dutý přední stabilizátor nebo řízení s variabilním převodem v závislosti na rejdu, jež používají především evropské značky u svých sportovně laděných vozů.

Testovaná varianta kombinuje moderně navržený atmosféricky plněný čtyřválec 1,2 litru s mild hybridním systémem a pohon všech kol. Motor představený v roce 2015 zaujme řadou technických řešení. Vyznačuje se například velkým kompresním poměrem 12:1 použitým pro vyšší účinnost, ale také řadou opatření předcházejících samozápalům, jež se s vysokým kompresním poměrem pojí. Suzuki se proto zaměřilo na účinné chlazení spalovacích prostorů, k němuž se kromě klasického vodního chladicího systému používají také ostřikování den pístů olejem, vodou chlazený systém recirkulace výfukových plynů nebo nepřímé vstřikování paliva s dvojicí trysek pro každý válec. Poslední uvedený systém, jenž dal motoru název, zajišťuje i jemnější promísení zápalné směsi.

Swift se v aktuální generaci nabízí pouze s pětidveřovou karoserií

Motor je standardně spojen s mild hybridní soustavou pracující s napětím 12 V. Její součástí je startér-generátor s výkonem 2,3 kW (3,1 k) a točivým momentem 50 N.m spojený s klikovým hřídelem motoru řemenem a současně dodatečná 3Ah lithium-iontová baterie umístěná pod sedadlem řidiče. Systém SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) váží 6,2 kg a umožňuje při jízdě rekuperovat část kinetické energie, a tu následně použít pro pohon a pro zásobování standardní elektrické sítě vozu. Motor disponuje i klasickým startérem, ten však slouží pouze k prvotnímu nastartování motoru, poté startování v rámci funkce stop-start reguluje již mild hybridní systém.

Suzuki Swift je nejlevnějším osobním vozem s pohonem všech kol na českém trhu. Jeho systém je léty prověřený a pro dané použití je naprosto funkční. V přední části zadního diferenciálu má umístěnou viskózní lamelovou spojku, jež při prokluzu trvale hnaných předních kol automaticky na základě změny viskozity silikonové kapaliny přenese hnací sílu na zadní kola. Vzhledem k výkonu motoru je zřejmé, že pohon všech kol najde uplatnění především na mokré, nebo ještě lépe na zasněžené vozovce. Na sněhu dokonce dokáže s vypnutým stabilizačním systémem projet zatáčku řízeným smykem. Přesto je ale jeho primárním úkolem zajistit přilnavost především při rozjezdu.

Zkoušený vůz při jízdě neohromil ani tak dynamikou, jako spíše obratností a celkovou lehkostí ovládání. Nízká hmotnost spolu se značným rejdem, přesným mechanickým řazením a přirozeně reagujícím motorem potěší zejména při pohybu ve městě nebo na menších silnicích. K silným stránkách zkoušeného Swiftu patřil také pečlivě naladěný podvozek, jenž poskytl značný komfort, a přitom nic neubral z uvedené mrštnosti. Na dálnicích nebo při předjíždění se ukazují omezené výkonové možnosti motoru, nicméně trvalá dálniční jízda v okolí dálničního rychlostního limitu není nejmenší potíž. Ale obecně, právě dálnice je asi nejméně vhodným prostředím pro tento vůz. Silnou stránkou motoru je velmi nízká spotřeba paliva, kterou není potíž udržovat kolem 6 l/100 km.

Aktuální generace Suzuki Swift přinesla řadu asistenčních a komunikačních systémů, mezi nimiž nechybí přednárazový brzdový systém, varování před opuštěním jízdního pruhu, sledování únavy řidiče, navigační systém ani LED světlomety. Většina z těchto prvků je součástí nejvýše postavené výbavy Elegance, jež je o 46 tisíc korun dražší než základní provedení s pohonem všech kol, nabízené za příznivých 331 900 Kč. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

POHÁNĚCÍ SOUSTAVA 
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec, typ K12C, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; přímé vstřikování, EU6; 1242 cm3 (ø 73,0 x 74,2 mm); 12,5:1; 66 kW (90 k)/6000 min-1 a 120 N.m/4400 min-1; mild hybridní systém SHVS. Pětistupňová přímo řazená převodovka (3,545 – 1,904 – 1,258 – 0,911 – 0,7258 – Z 3,250); stálý převod 4,388. Pohon všech kol s viskózní spojkou.

Základem vozu je nová platforma Heartect, navržená s důrazem na nízkou hmotnost. I její zásluhou váží Swift i s pohonem 4x4 méně než jednu tunu

PODVOZEK 
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední kola nezávisle zavěšena, příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s předními kotouči s vnitřním chlazením; ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky 175/65 R 15 nebo 185/55 R 16.

ROZMĚRY A HMOTNOSTI 
Rozvor náprav 2450 mm, rozchod kol 1520/1525 mm; d/š/v 3840/1735/ /1520 mm; objem zavazadlového prostoru 265 – 947 l; světlá výška 120 mm; objem palivové nádrže 37 l, průměr otáčení 9,6 m; pohotovostní/celková hmotnost 960/1405 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 1000/400 kg.

PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,6 s; spotřeba paliva město/mimo město/kombinace 4,8/4,3/4,4 l/100 km; emise CO2 101 g/km.

CENA od 331 900 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Suzuki Baleno – Spotřeba především

Suzuki Ciaz: nový sedan, zatím jen pro Indii

Suzuki Ignis Hybrid – Originál

SUZUKI IGNIS – Kompaktní všeuměl

Suzuki Jimny – přírodní úkaz

Suzuki Kizashi - Vlajková loď

Suzuki Splash - Svěží metropolita

Suzuki Swace – Chytrý krok

Suzuki Swace 1.8 Hybrid – Malý velký facelift

SUZUKI SWIFT – PROSTĚ SVIŠŤ



Emil Frey Select

Citroën C4 X 1.2 PureTech 130k AT8 SHINE

16 775 km, r. 2023

589.900,- Kč

Toyota Yaris 1,5 COMFORT STYLE TECH 6M/T

15 000 km, r. 2023

419.900,- Kč

Peugeot 206 HDi,CZ,1Maj

244 929 km, r. 2003

24.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Honda Civic e:HEV – Hybrid, co chytne za srdce

Lukáš Dittrich 15.06.2023 06:09

Honda Civic e:HEV Advance

Čerstvý držitel titulu Auto roku v ČR porotce zaujal především zajímavou technikou a naladěním... >>

Více



Technika

Elektromotor s axiálním magnetickým tokem – Revoluce ve světě elektromobilů?

Lukáš Dittrich 22.06.2023 02:25

Po zrušení projektu Jaguar C-X75 se elektromotoru Yasa ujal Koenigsegg a použil ho pro typ Regera. Pro mladou švédskou společnost to byl první výraznější úspěch v automobilovém průmyslu

Svět elektromobilů by mohl v dohledné době změnit typ elektromotoru, jenž zatím stál stranou. Říká... >>

Více



Další články

  • Subaru Crosstrek e-Boxer – Nenapodobitelný

    Crosstrek je nástupce Subaru XV. A přestože přichází s mnoha změnami, je jasně... >>

  • Audi RS 7 Sportback Performance – Krásné loučení

    Pro monstra typu Audi RS 7 Sportback není v dnešním světě politická vůle, a tak... >>

  • Rolls-Royce Cullinan inspired by Fashion – Dokonale opulentní

    Nejlepší automobil na světě? Takový není. Pokud však jde o luxus ve všech jeho... >>

  • Japan Mobility Show 2023 – Fráze, sliby, koncepty

    Ohromná tradice světového veletrhu Tokyo Motor Show se po takřka sedmi dekádách... >>

  • Hyundai i20 2023 – Dostupná mobilita

    Hyundai, to nejsou jen sofistikované elektrifikované typové řady. Výrobce stále... >>

  • BMW Z4 sDrive20i – Klasický roadster

    I když postupná elektrifikace je v plném proudu, stále jsou k dispozici... >>

  • Nissan Juke HEV N-Connecta – Milý společník

    Před třinácti lety stanul Nissan Juke u zrodu kategorie kompaktních SUV. Jak si... >>

  • Audi RS 5 Sportback RS Competition Plus – Čistá přesnost

    Audi nabízí možnost posunout dynamiku modelů RS 4 a RS 5 na nevídanou úroveň.... >>


Nejčtenější články

  • Barkas B 1000 (1961 – 1990) – Změna koncepce

    Lehký užitkový automobil Barkas B 1000 patří k nejznámějším automobilům ... >>

  • Škoda Octavia (1) - Od Spartaku k Octavii

    Na podzim 1955 začali v Mladé Boleslavi vyrábět vůz Škoda 440 (Spartak). Už... >>

  • Byd Seal – Elektromobil dneška

    Seal nám ukazuje, jak jsme v Evropě zaspali. Jde o moderní sedan s elektrickým... >>

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • BMW Z4 sDrive20i – Klasický roadster

    I když postupná elektrifikace je v plném proudu, stále jsou k dispozici... >>

  • Car of the Year (COTY) 2024: sedm finalistů

    Volba evropského Vozu roku (COTY), běžící od roku 1963, zná sedm finalistů pro... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |