image/svg+xml

Automobil Revue

Svezli jsme se

Porsche 718 Cayman GT4 RS – Strhující hračka

Petr Hanke 11.10.2022 02:38

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Foto: Porsche

Modely s označením RS u Porsche tradičně znamenají pro okruhové ježdění nejvíce přizpůsobené silniční vozy. Nejnovějším přírůstkem mezi těmito speciály je Porsche 718 Cayman GT4 RS s pozoruhodnou technikou a extrémně podmanivým jízdním projevem.

Písmena RS jsou u značky Porsche zkratkou pro „Renn Sport“, což přesně vystihuje kombinaci závodních genů a přístupu s použitelností jako sportovní vůz na běžných silnicích. Na prezentaci nového modelu 718 Cayman GT4 RS ale zástupci automobilky s nadsázkou říkali, že v tomto případě RS může znamenat také „Renn Spass“, tedy závodní charakter a zábavu. Původně to bylo myšleno jako určitá nadsázka, ale když si uvědomíte, že jde o vůz s hmotností koncentrovanou mezi nápravami (s motorem uprostřed), vážící 1415 kg a s atmosféricky plněným motorem s maximem otáček v 9000 min-1, přestává to být „špás“…

Cayman GT4 RS je standardně vybaven volantem s průměrem 360 mm čalouněným semišem Race-tex, jenž může být použit i na horní části palubní desky. Na přání a bez příplatku lze z výbavy vyjmout navigační systém a audiosystémFoto: Porsche

I když by se podle označení mohlo zdát, že 718 Cayman GT4 RS je jen posílenou, odlehčenou a přitvrzenou variantou již existujícího provedení GT4, není tomu tak. O 1,25 milionu korun vyšší cenu varianty RS ospravedlňují zcela zásadní zásahy do konstrukce. Začněme hned srdcem nového modelu, které na sebe při jízdě zejména na venkovských silnicích strhává největší pozornost.

Závodní clubsport

Silniční varianta vznikla odvozením ze závodního provedení 718 Cayman GT4 RS Clubsport, které je již třetí generací závodního vozu určeného pro kategorii SRO GT a postavené na základě typu Cayman/718 Cayman. Dohromady se těchto závodních vozů prodalo již téměř tisíc kusů. Nová generace závodní verze je de facto faceliftem generace předchozí, má však o 55 kW (75 k) výkonnější motor, další modifikace a dosahuje o přibližně 2 % lepších časů. 

Závodní clubsportFoto: Porsche

Zatímco varianty 718 Cayman GTS a GT4 mají atmosféricky plněný čtyřlitrový plochý šestiválec s protilehlými písty, vzniklý úpravami rodiny přeplňovaných motorů používaných v „běžných“ verzích řad 718 a 911, varianta RS má stejnou základní charakteristiku, avšak jde o jednotku vyvinutou pro závodní použití v seriálu Porsche Cup. V sériové produkci je tento motor použit pouze v modelu 911 GT3 a právě 718 GT4 RS. Jeho specialitou je kromě atmosférického plnění především vysokootáčkový charakter, který je zajištěn několika prvky odvozenými přímo ze světa závodních vozů. Jde zejména o šestici elektronicky řízených škrticích klapek (sedmá je stále otevřena a aktivuje se pouze v nouzovém režimu) navazující na aktivní sací komoru s krátkými nasávacími kanály. Ty jsou nově umístěny místo zadních bočních oken a vedou vzduch přímo do motoru.

Dalším, dnes již nevídaným technickým řešením je absence hydraulických vymezovačů vůle ventilů, která na jednu stranu snižuje setrvačné síly celého rozvodového mechanismu, ale také umožnila uspořit přibližně litr motorového oleje a významně zmenšit výkon olejových čerpadel, a tím nepřímo zvýšit výkon. Celý systém je navržen jako bezúdržbový a ventily není potřeba po celou dobu životnosti vozu nastavovat. Dosáhlo se toho použitím tvrdého a kluzkého povrchu vaček (Diamond Like Carbon) a současně jejich extrémně přesným tvarem a činností variabilního časování VarioCam, které zajišťují, že nedochází k odskokům dříků ventilů od vačky, a tím k jejich nadměrnému opotřebovávání a nutnosti vymezovat jejich vůle. Samozřejmostí je systém nuceného mazání se suchou skříní.

Zadní křídlo s ­horním úchytem má původ ve speciálech 911 RSR pro závod 24 hodin Le MansFoto: Porsche

Výsledkem je motor produkující 368 kW (500 k) při 8400 min-1, což je o 59 kW (80 k) více a o 800 min-1 výše než u verze GT4. Točivý moment 450 N.m vrcholí až při otáčkách 6750 min-1. Motor vybavený dvojicí filtrů pevných částic samozřejmě plní emisní normu Euro6.

Protože jsou modely RS navrhovány s cílem dosahovat co nejlepších časů na uzavřených tratích, je u nich standardem ­rychlá sedmistupňová dvouspojková převodovka PDK. 718 Cayman GT4 RS v tomto ohledu není výjimkou. I když je motor s převodovkou v principu převzatý z typu 911 GT3, je v typu 718 otočen o 180 stupňů, takže je umístěn uprostřed vozu před zadní nápravou. V tomto uspořádání by však převodovka svých sedm převodů poskytla pro zpětný běh, takže musely být provedeny potřebné úpravy. Důležité ale je, že se Porsche u verze GT4 RS rozhodlo výrazně zkrátit převody, takže maximální rychlosti 315 km/h vůz dosahuje na vytočený sedmý stupeň. Ve srovnání s typem 911 GT3 má stejné převodové poměry pro první až čtvrtý stupeň, ovšem o 5,3 % kratší stálý převod. To znamená divočejší charakter, ale i skutečnost, že při jízdě na otevřených silnicích si řidič může více užít vytočený motor na druhý či třetí převodový stupeň.

Modely Porsche jsou pověstné celkovým sladěním a model 718 Cayman GT4 RS ­samozřejmě není výjimkou. Jeho podvozek má přední nápravu typu MacPherson s o 6 milimetrů zvětšeným rozchodem oproti běžným 718, převzatou z většího 911 GT3 RS (generace 991.2), což je ale řešení známé také z verze GT4. Vzadu je rozchod rozšířený o 8 mm. Ve srovnání se standardními verzemi byla světlá výška snížena o 30 mm, což byl důvod, proč je nově v nabídce systém pro zvedání přední nápravy o stejných 30 mm. Významnou úpravou je také použití uniballového uložení všech kloubů na přední i zadní nápravě, stejně jako například zvětšení negativního odklonu zadních kol o čtvrt stupně. Standardně dodávané aktivní tlumiče s širokým rozsahem charakteristiky jsou ve srovnání s ostatními verzemi tužší, což platí také pro pružiny. Ty nemají pro lepší zpětnou vazbu progresivní charakteristiku, ale jsou na dorazech doplněné samostatnými vratnými pružinami. Specialitou varianty RS je možnost nastavování odklonu i tuhosti stabilizátorů podle daného okruhu.

Součástí volitelného paketu Wiessach (příplatek 450 tisíc korun) jsou kromě titanového ochranného rámu rovněž šestibodové ­bezpečnostní pásy, ale také prvky exteriéru z uhlíkových kompozitů a dalšíFoto: Porsche

Samozřejmostí je částečně nebo zcela vypínatelný stabilizační systém, stejně jako systém vektorového řízení dynamiky se selektivním přibrzďováním kol, který pracuje v součinnosti s mechanickým samosvorným diferenciálem (svornost v tahu/při brzdění motorem 30/37 %). Celek doplňuje posílená brzdová soustava s šestipístkovými jednodílnými třmeny vpředu a čtyřpístkovými vzadu. Ocelové brzdové kotouče, které nejsou odvrtávané, ale mají na svém povrchu pouze důlky, mohou být na přání nahrazeny lehčí karbon-keramickou brzdovou soustavou PCCB.

Samozřejmostí jsou též úpravy aerodynamiky spočívající v modifikované přední části s výraznějším splitterem přecházejícím po stranách do vzduchových clon, usměrňujících proudění vzduchu kolem předních kol. Tlak v podbězích předních kol omezují žábry na předních blatnících. Přední kapota, vyrobená stejně jako přední blatníky z uhlíkových kompozitů, na sobě nese nasávací otvory NACA vedoucí chladicí vzduch svislými kanály k brzdám. Specialitou je také zadní křídlo s horním úchytem (přítlak se vytváří na jeho hladké spodní ploše) odvozené od řešení používaného v závodech. Celkově nabízí varianta RS ve srovnání s verzí GT4 o 25 větší přítlak.

Porsche pro své modely RS tradičně nabízí další možnosti, jak vůz ještě lépe připravit pro použití na okruzích. Jednou z nich je paket Clubsport, přinášející za skořepinová sedadla ocelový ochranný rám, šestibodové bezpečnostní pásy a hasicí přístroj. Další variantou je paket Weissach, v němž je ochranný rám vyroben z o šest kilogramů lehčího titanu, přičemž ze stejného materiálu jsou také koncovky výfuku. Nasávací otvory v zadních bočních okénkách jsou rozšířené a stejně jako další prvky exteriéru vyrobené z uhlíkových kompozitů. Dále jsou připravena hořčíková kola, jež jsou o 2,5 kg lehčí (tedy 10 kg na vůz) než standardně dodávaná hliníková kovaná kola.

Porsche 718 Cayman GT4 RSFoto: Porsche

Během mezinárodní prezentace jsme měli možnost jezdit s verzemi vybavenými paketem Weissach na portugalském okruhu Estoril a dále potom se „standardními“ provedeními na okolních zatáčkovitých silnicích. Na uzavřené trati měl člověk za volantem pocit, že řídí zvětšenou motokáru. Hmotnost koncentrovaná kolem středu vozu zajišťovala extrémní chuť k zatáčení, která se projevovala nejen v nájezdech do zatáček, ale také ve výjezdech z nich. Bylo potřeba velmi citlivě pracovat s plynovým pedálem a udržet vůz v efektivní akceleraci a zamezit přetáčivosti. Tato činnost byla díky spojení intenzivní zpětné vazby od podvozku, rychle reagujícímu motoru a citlivému řízení skutečnou lahůdkou. Zcela výjimečné pocity řidič zažíval také při brzdění z vysokých rychlostí, kde se příkladná účinnost mísila s jednoznačnými informacemi o povrchu pod koly.

Na běžných silnicích samozřejmě nelze zajít do takových extrémů jako na okruhu, ale právě tady se ukázala druhá tvář tohoto vozu. Zatímco na okruhu jste si říkali, že o něco „dospělejší“ 911 GT3 by možná byla vhodnější, v reálném světě je právě 718 Cayman GT4 RS zcela fenomenální a rozhodně patří k tomu vůbec nejlepšímu, co lze na běžných silnicích řídit. Kombinace krátkých převodů, vysokootáčkového ječícího motoru umístěného těsně za vašimi zády, bleskově řadící převodovky měnící rychlosti pouhým precizním cvaknutím je spolu s motorem uprostřed zcela pohlcujícím zážitkem. Propracovávat se otáčkami motoru, kdy vás po 7000 min-1 čeká doslova výbuch síly, rezonancí a hutného řevu, je neopakovatelným a nadčasovým zážitkem, který je v současné automobilové produkci unikátní.

Technické údaje

Motor
Kapalinou chlazený zážehový plochý šestiválec, uložený podélně před zadní nápravou, mazání se suchou skříní, DOHC 4V bez hydraulických vymezovačů vůle, proměnné časování ventilů VarioCam (sacích i výfukových), variabilní sací trakt, šest škrticích klapek, elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; 3996 cm3 (ø 102,0 x 81,5 mm), 13,3:1, 368 kW (500 k)/8400 min-1 a 450 N.m/6750 min-1.

Atmosféricky plněný motor s šesti škrticími klapkami a bez hydraulických vymezovačů vůle ventilů nasává vzduch otvory umístěnými místo zadních bočních okénekFoto: Porsche

Převodné ústrojí
Sedmistupňová dvouspojková převodovka PDK (Porsche Doppel-Kupplung) (3,75–2,38–1,72–1,34–1,11–0,96–0,84–Z 3,42), stálý převod 4,17. Pohon zadních kol, samosvorný diferenciál.

Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, příčná ramena a vzpěry MacPherson, odpružení vinutými pružinami (s vratnými pružinkami) a teleskopickými aktivními tlumiči PASM, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor, kompletně uniballové uložení; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením
ø př./zad. 408/380 mm (alternativně karbon-keramické PCCB ø př./zad. 410/390 mm), ABS/EBD, PSM; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem a proměnným převodem 16,9 (středová poloha) až 12,25:1; ráfky vpředu 8,5J x 20, vzadu 11,0J x 20; pneumatiky vpředu 245/35 ZR 20, vzadu 295/30 ZR 20.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2482 mm, rozchod kol 1545/1542 mm, d/š/v 4456/ /1822/1267 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 125 + 136 l; objem palivové nádrže 54 (alternativně 90) l; hmotnost pohotovostní/celková 1415/1771 kg; průměr otáčení 11,4 m; součinitel odporu vzduchu cx = 0,33.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 315 km/h, zrychlení 0–100/200 km/h za 3,4/10,9 s, spotřeba paliva WLTP 13,2 l/100 km; emise CO2 299 g/km.

Cena od 3 987 000 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Bolid v civilu

Druhé zrození

Macan – páté Porsche

Porche Panamera Turbo - Čtyři pro čtyři

Porsche Cayenne (640 k) – Nový vládce

Porsche Cayman a Boxster - modelový rok 2010

Porsche Cayman GT4: 911 GT3 pro začátečníky

Porsche Macan GTS – Podruhé a lépe

Porsche Macan – Péče o bestseller

Porsche Macan S – Nové srdce



Emil Frey Select

Peugeot 508 1.5 BlueHDi SW 130k AT8 ALLURE

18 081 km, r. 2022

799.900,- Kč

Citroën SUV C3 Aircross 1.5 BlueHDi 120k AT6 SHINE

20 558 km, r. 2022

549.900,- Kč

DS Automobiles DS7 Crossback 1.6 PureTech 225k AT8 RIVOLI

26 904 km, r. 2021

1.199.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Hyundai design – Inspirace dodává odvahu

    Hyundai v posledních letech představil sérii automobilů s různou mírou... >>

  • Volvo EX30 sází na minimalizaci, tím maximalizuje prostor

    Chytrá řešení interiéru v podobě originálně řešeného audiosystému nebo... >>

  • Nissan X-Trail – Tajná zpráva

    Hledáte dynamické, pohodlné a hospodárné SUV s pohonem všech kol a moderní... >>

  • Volkswagen ID. 7 – Jeden pro celý svět

    Další člen rodiny elektrických modelů Volkswagen se jmenuje ID. 7 a má téměř... >>

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Volvo EX30 komplexně minimalizuje uhlíkovou stopu

    Kromě bezpečnosti byla cílem při vývoji Volva EX30 také minimalizace uhlíkové... >>

  • Land Rover Defender 130 – 130 = 340 mm navíc

    Rovnice v názvu tohoto článku říká, že nová nejdelší varianta Land Roveru... >>

  • Kompaktní Volvo EX30 nabídne bezpečnost známou z mnohem větších modelů značky

    Pro Volvo byla otázka bezpečnosti vždy na prvním místě. Stejně tomu bude i u... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Muzea Ferrari Modena/Maranello – Inženýrské mistrovství jménem V12

    Loňský rok znamenal kromě jiných výročí také 75 let od představení prvního typu... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |