Svezli jsme se
Aston Martin DBX707 – Těžko z něj bude milionář
Jens Dralle 28.06.2022 07:02
Aston Martin se domnívá, že nastal čas pro mimořádně výkonnou a atraktivní verzi modelu DBX, která pomůže tomuto SUV najít více kupců. Pozval nás na exkluzivní svezení na okruhu Stowe v Silverstone.
Ve zkratce |
SEGMENT: Extrémně výkonné luxusní SUV s ambicemi sportovního vozu |
Snaha moderní civilizace zaměřit se na chodidlo jako na smyslový orgán má dlouhou tradici: chodníky pro chůzi naboso, boty, jež jsou prakticky jen jakýmsi ochranným obalem pro bosé chodidlo, masáž reflexních zón a bůhvíco ještě. Ale co motor? Komplexní spalovací motor? Jasný případ pro automobilové fajnšmekry, a to zejména když se jedná o motor s atmosférickým plněním, že?
Pojďme se podívat na nejnovější vývojový stupeň motoru M 178 od Mercedesu-AMG, vytvořený Aston Martinem pro použití v novém DBX707. Právě to, jak motor V8 zatahuje, reaguje a startuje, je jednou z hlavních vlastností tohoto vozu. A to i přesto, že je přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, a ne atmosféricky plněný. Právě teď při přibližně 4300 min-1 s druhým zařazeným převodovým stupněm z devíti jsme v sérii zatáček Esses na okruhu Stowe v Silverstone. Čtyřlitrová pohonná jednotka reaguje bleskově a je téměř hyperaktivní. Tak působí nejen na svého řidiče, ale především na samotné SUV, které podle DIN váží 2245 kg. Do další levotočivé zatáčky najíždí BDX707 nádherně zakleknuté na zadním kole. Při řazení páčkou pod volantem u omezovače otáček reaguje převodovka poněkud pomalu, je potřeba příště stisknout páčku a dát povel k řazení o 200 min-1 dříve.
Na mimořádné jízdní dynamice má svůj vliv samozřejmě motor, jehož výkon je nyní 520 kW (707 k), zatímco dříve to bylo 404 kW (550 k), a točivý moment narostl ze 700 na 900 N.m. Navíc má ale DBX707 stálý převod zkrácený z 3,07 na 3,27:1.
Tento motor vás prostě nadchne svým výkonem, strhující všudypřítomností a akčností hned od začátku. Jeho turbodmychadla vytvářejí větší tlak: 1,74 namísto 1,22 baru. Turbíny na výfukové straně mají průměr zvětšený z 59 na 60 mm, zatímco dmychadla jsou zvětšená ze 77 na 78 mm. Podle Aston Martinu se otáčejí rychlostí až 165 000 min-1 a jsou schopná prohnat až jednu tunu vzduchu za minutu. Právě tím pomáhá DBX707 zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,3 sekundy, tuto disciplínu navíc dokáže díky funkci závodního startu Launch Control snadno provádět a opakovat. V režimu Sport Plus stačí pevně sešlápnout brzdový pedál a plynový dát až na podlahu, elektronika poté upraví otáčky na 4000 min-1. Pak už jen uvolníte brzdový pedál a SUV se svými 23palcovými pneumatikami doslova zakousne do asfaltu a vystřelí s takovou intenzitou, že se vám z toho zatočí hlava.
„Samozřejmě nás vede ambice nabídnout nejvýkonnější luxusní SUV, a to přinejmenším v Evropě. Pro mě je však důležitý především zážitek z jízdy,“ říká šéf Aston Martinu Tobias Moers. „Všechny reakce vozidla musí být přirozené, vůz musí být vždy ovladatelný.“ Proto má 707 vpředu přídavné vzpěry, novou kalibraci komponentů podvozku s adaptivními elektromechanickými stabilizátory a vpředu tužší vzduchové pružiny a aktivní tlumiče. Vzadu došlo pro zvětšení jízdní stability a omezení vztlaku k rozšíření rozchodu kol o 16 mm a také k mírnému změkčení nastavení odpružení a tlumení. Změkčení? „Ano, v tomto segmentu je důležitý také komfort odpružení. A právě v tom má základní DBX mírné nedostatky. Nyní je máme pod kontrolou,“ vysvětluje Moers.
A pak je tu luxus: DBX707 má elektrické dovírání dveří, což je v tomto segmentu vlastně nepostradatelné, jak říká Moers. A je toho víc. Připraveno je také elektricky ovládané tažné zařízení, které nahradilo dřívější řešení s manuálně instalovanou hlavicí. Pokud to nějakého zákazníka zajímá, potom vězte, že hmotnost brzděného přívěsu může dosahovat až 2,7 tuny.
Zpět ale ke komfortu odpružení: ten bylo možné ověřit na mírně zvlněném povrchu závodního okruhu. Řidič má k dispozici přehledně aktivovatelné čtyři jízdní režimy pro silnici a jeden pro terén. Teprve v režimu Sport Plus se DBX707 oblékne do těžkého kovového hávu a náležitě ztuhne. Ve sportovním projevu mu pomáhá zejména aktivnější rozdělování výkonu prostřednictvím pohonu všech kol, umožňující 5,04 m dlouhému vozu s rozvorem 3,06 m opustit zatáčky v řízeném smyku. Ano, dokonce i na suchém asfaltu. A ano, samozřejmě pouze na uzavřené trati…
Bohužel s vozem v rámci tohoto testu nevyjedeme na běžné silnice. Motor má zásluhou výfukového systému s aktivními klapkami velmi dobře naladěný zvuk, a to jak uvnitř, tak zvenku. Motor pod vaší pravou nohou rozvíjí svoji sílu pozoruhodně lineárně, maxima točivého momentu dosahuje až při 6000 min-1 a svým chováním proto velmi připomíná atmosférický motor, jen o mnoho silnější. V koordinaci síly mu pomáhá efektivní devítistupňová samočinná převodovka s mokrou spojkou, převzatá ze sportovního 4dveřového kupé Mercedes-AMG GT, při rozjezdech zabírá takřka okamžitě.
Je jasné, že nějaká forma elektrifikace by mohla spojení motor-převodovka dále zdokonalit, a dokonce o tom pro budoucnost Moers nepochybuje: „Ale v centru pozornosti je stále spalovací motor.“ Jeho schopnosti si můžete v případě DBX707 užívat v těch nejlepších podmínkách, na komfortně čalouněných, doslova hýčkajících, ale přitom sportovně tvarovaných sedadlech, která poskytují vynikající pozici za volantem stejně, jako to dokáže i základní DBX.
DBX707 se od standardních verzí odlišuje ostřejším chováním v zatáčkách, ještě přímější zpětnou vazbou prostřednictvím elektrického posilovače řízení (převod 14,4:1) a přirozeně působícími reakcemi vozidla. A rychlé průjezdy zatáček? Ano prosím, protože Aston reaguje neúnavně autoritativně, od akcelerace až po citlivost brzdového pedálu (standardně s karbon-keramickými kotouči). Jeho motor V8 vás ohromí silou a dynamikou, ale DBX707 ji umí náležitě využít. Je tedy více než zřejmé, že DBX707 byla zvláštní pozornost věnována nejen v oblasti pravé části chodidla.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný celohliníkový V8, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; dvě turbodmychadla, elektronické přímé vstřikování; EU6d; 3982 cm3; 520 kW (707 k)/4500 min-1 a 900 N.m/6000 min-1. Devítistupňová samočinná převodovka. Aktivní pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vzduchovými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením;
ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky př. 285/40 ZR 22, zad. 325/35 ZR 22.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3060 mm; d/š/v 5039/1998/1680 mm; objem zavazadlového prostoru 638 l; pohotovostní hmotnost 2245 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost přes 310 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 3,3 s; spotřeba paliva kombinace (WLTP) 14,2 l/100 km.
Cena od 5 800 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)