image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Škoda Enyaq Coupé RS iV – Vize se naplnila

Lukáš Dittrich 20.03.2023 02:31

Svítící maska je pro model RS součástí standardní výbavy, stejně jako černě lakované detaily na karoserii. Model RS bezpečně poznáte na první pohled podle lamel ve tvaru písmene E na předním nárazníku. Ostatní verze řady Enyaq iV prostřední lamely nemají

Foto: Škoda Auto

Před třemi lety Škoda ohlásila příchod elektromobilu na platformě MEB konceptem Vision iV. Šlo o sportovně střižený crossover s výkonem přes 220 kW a nepřehlédnutelnou barvou. Uvedením modelu Enyaq Coupé RS iV se tato vize konečně naplnila. 

Jednou z velkých událostí roku 2019 v kontextu značky Škoda bylo ženevské odhalení konceptu Vision iV (viz AR 4/’19). Mladoboleslavská automobilka tímto způsobem ohlásila příchod prvního modelu na tehdy zbrusu nové elektrické platformě MEB. Návštěvníkům ukázala rovnou tu nejatraktivnější verzi v podobě crossoveru s karoserií kupé, doplněnou o řadu sportovních detailů a slibné technické parametry. Výkon měl být více než 220 kW, dojezd přes 500 km. Dění posledních let způsobilo, že na konečnou realizaci této vize v její úplné podobě jsme si museli počkat až do letošního roku, kdy Škoda uvedla model Enyaq Coupé RS iV. Jaký je?

Interiér modelu RS kombinuje čalounění látkou Suedia s umělou kůží, zelenými detaily a dekory připomínajícími karbon. Výsledek vypadá opravdu dobře. Zpracování je na vysoké úrovni a materiály jsou kvalitníFoto: Škoda Auto

Především je v kontextu tuzemské automobilky nevšední, protože se k němu váže několik zajímavých „nej“. Jde historicky o nejdražší vůz, jaký kdy Škoda prodávala. Současně je to také nejvýkonnější automobil této značky, a kromě toho jde o prvního zástupce řady RS vybaveného elektrickým pohonem. Ten vychází ze známé techniky. Stejně jako klasický Enyaq iV 80x, nebo také ID.4 GTX, využívá vpředu uložený asynchronní elektromotor a vzadu synchronní elektromotor s permanentním magnety. Akumulátor je ten největší dostupný pro platformu MEB, tedy s kapacitou 82 kWh (využitelná kapacita je o 5 kWh nižší).

Hnací ústrojí je identické s tím, co známe ze zmíněného Enyaqu iV 80x. Dokonce i výkony jednotlivých motorů mají stejné hodnoty. Vpředu to je 80 kW (109 k), vzadu 150 kW (204 k). Rozdíl je v tom, že systém povolí navýšení celkových parametrů. Zatímco u 80x to je 195 kW (265 k), v případě RS je možné dosáhnout na 220 kW (299 k). K udávaným hodnotám Škoda férově uvádí řadu podmínek, jež na první pohled působí, že systém dosahuje maximálních hodnot jen někdy. Není to ale tak docela pravda. Metodika měření výkonu u elektromobilů je mnohem složitější než u spalovacích jednotek, protože je potřeba zahrnout větší množství faktorů, jež mají na výkon vliv. Proto je také obtížnější určit, jaký výkon vlastně systém poskytne. Někdy to klidně může být i více. K této problematice se později vrátíme v samostatném článku. Každopádně během italské prezentace jsme změřili akceleraci u různě nabitých akumulátorů. Výsledek při hodnotě 90 % byl 6,10 s, u nabití 48 % to bylo 6,48 s. Udávaná hodnota pro sprint z 0 na 100 km/h je 6,5 s.

Žádný jiný automobil na platformě MEB nemá tak velký displej jako Škoda Enyaq. V rámci komplexní změny software na ME3 bylo upraveno i rozvržení menu multimediálního systémuFoto: Škoda Auto

Dynamika prvního elektrického zástupce řady RS není vyloženě strhující a subjektivně nakonec není o tolik výraznější ve srovnání s levnější variantou 80x. Někoho možná zamrzí relativně nízká maximální rychlost 180 km/h. Zatímco u slabších verzí je limit 160 km/h dán omezovačem, u provedení RS je vyšší hodnota daná skutečností, že se v této rychlosti zadní elektromotor dostává ke svým maximálním otáčkám (16 000 min-1).

Stejně jako v případě základních prvků hnacího ústrojí se provedení RS iV nijak zásadně neliší oproti 80x ani po stránce podvozku. Základní komponenty jsou stejné, rozdílné je pouze nastavení adaptivních tlumičů DCC a posilovače řízení. Za adaptivní tlumiče je ale potřeba si připlatit. Součástí standardní výbavy je pasivní sportovní podvozek se světlou výškou sníženou o 15 mm na přední a o 10 mm na zadní nápravě. Shodná je rovněž brzdová soustava. Historicky nejvýkonnější Škoda tak možná trochu paradoxně používá na zadní nápravě bubnové brzy. Během prezentace to zástupci automobilky nijak nezdůrazňovali, z technických tabulek ale vyplývá, že RS dostalo také rozšířený rozchod kol. Vpředu činí rozdíl 13 mm, vzadu 8 mm.

Model RS nabídne na kvalitním povrchu vysokou stabilitu i při rychlé jízdě, nerovnosti ale dokážou tento přece jen vysoký a velmi těžký automobil rozhoupat. Při běžném cestování je také RS krásně pohodlnéFoto: Škoda Auto

Jízda „ostrého“ Enyaqu překvapí především komfortem. Během mezinárodní prezentace jsme testovali automobily s adaptivním podvozkem. Ten i ve sportovním nastavení (nebo v nastavení Individual, kde lze tlumiče ještě více přitvrdit) pořád zůstává relativně měkký a velmi účinně filtruje nerovnosti. Jde tak o další rychlou Škodu s podvozkem laděným na české okresní komunikace. Daní za komfort je ale skutečnost, že při rychlé jízdě dokážou nerovnosti poměrně vysoký a těžký automobil rozhoupat. Enyaq Coupé iV je ale vzhledem ke své hmotnosti asi nejméně vhodným základem pro sportovní vůz z celé nabídky Škoda, takže je dobře, že se výrobce zbytečně nesnažil upřednostnit schopnosti při rychlé jízdě za každou cenu. Výsledný kompromis má blízko k ideálu. Když si uvědomíte, že řídíte vůz těžký minimálně 2,3 tuny, je jeho jistota v zatáčkách obdivuhodná. A pokud zvolníte, změní se elektrické RS na pohodlný rodinný crossover.

Kromě varianty RS je důležitou novinkou i příchod karoserie kupé jako takové. Enyaq Coupé iV se logicky od svého praktičtějšího sourozence v základních ohledech neliší. Pouze prostor pro hlavu zadních cestujících je trochu menší a prostor pro zavazadla disponuje o 15 litrů menším objemem. Aerodynamicky vhodnější záď pak přináší nižší odpor vzduchu, což znamená delší dojezd. Nejlepší je v tomto směru Coupé iV 80 s kombinovaným dojezdem 544 km dle WLTP. Jízda s civilnějšími variantami kupé je velmi blízká tomu, co nabízí vrcholné RS.

Škoda Enyaq Coupé iV přinesla kromě nejsilnější motorizace RS ještě jednu důležitou novinku, a sice novou verzi palubního software. U Škody je označována jako ME3. Jde o komplexní změnu nastavení množství řídicích jednotek. Nově vyráběné exempláře Enyaqu iV a Enyaqu Coupé iV už mají tento software z výroby, existující automobily dostanou aktualizaci software v servisu. Hardwarově se sice nic nemění, ale právě kvůli velkému množství dotčených jednotek není možné provádět aktualizaci na dálku u zákazníků. Proces přehrávání řídicích jednotek trvá přibližně 7,5 hodiny a během této doby je vůz nepojízdný. Další podobné změny software by už takto rozsáhlé být neměly, tudíž budou provedeny vzdáleně přes technologii „Software Over the Air“.

S příchodem karoserie kupé praktičnost Škody Enyaq iV příliš neutrpěla. Prostor pro zavazadla je u novinky menší pouze o 15 litrůFoto: Škoda Auto

ME3 zahrnuje kromě drobností typu upraveného rozvržení středového displeje také změny na termomanagementu, což umožnilo navýšit maximální nabíjecí výkon u největšího akumulátoru na 135 kW. U menšího s kapacitou 62 kWh se výkon zvýšil na 120 kW. V budoucnu by se měl výkon ještě dále navyšovat. Naopak možnost předehřívat akumulátor před návštěvou nabíjecí stanice, jak to nabízejí některé jiné automobilky, se s aktuálními změnami nedostavila a Škoda takovou věc ani neplánuje. Podle názoru českého výrobce to nemá význam, protože předehřev sice umožní rychlejší nabíjení, ale na druhou stranu vybíjí akumulátor.

ME3 přidává také asistenční systém pro couvání s přívěsem a chytrý parkovací asistent schopný nahrávat jízdu. V praxi si řidič může uložit své opakovaně navštěvované parkovací místo, kdy vůz nahraje počínání řidiče na posledních 50 m trasy. Když se pak následně bude vůz znovu blížit ke stejnému místu, již tuto skutečnost rozpozná a automaticky na středovém displeji řidiči nabídne možnost, že převezme řízení. Poté už zaparkuje zcela sám přesně tak, jak ho to řidič naučil. Později bychom se mohli dočkat i alternativy, kdy vůz odcouvá určitou trasu zpět podle toho, jak na dané místo řidič zajel. Tuto pomůcku dnes nabízí BMW. Přestože chytrý parkovací asistent a asistent pro couvání s přívěsem přichází v rámci softwarového update ME3, již vyrobené vozy tyto funkce nezískají ani po aktualizaci. Tyto systémy totiž vyžadují dvanáct parkovacích senzorů. Do letošního příchodu karoserie kupé se i běžný Enyaq nabízel maximálně s osmi senzory, takže by bylo nutné zasahovat i do hardware.

Škoda Enyaq Coupé iV je dobře vypadající alternativou ke klasickému rodinnému provedení tohoto elektromobilu. RS pak sice nepředstavuje vyloženě sportovní náčiní, ale spíše rychlý a pohodlný automobil. Ve druhé polovině roku by mělo být možné objednat verzi RS také v kombinaci se základní karoserií SUV. Zda se tak skutečně stane, to se teprve uvidí. 

Technické údaje

Poháněcí soustava
Střídavý synchronní kapalinou chlazený elektromotor s permanentními magnety, uložený vzadu napříč, 150 kW (204 k) a 310 N.m; asynchronní elektromotor vpředu, 80 kW (109 k) a 162 N.m, celkově 220 kW (299 k) a 460 N.m; pulzní měnič a jednostupňový převod př./zad. 3,900/2,760, nejvyšší otáčky př./zad. 16 000/13 500 min-1; lithium-iontový akumulátor s kapacitou maximální/využitelnou 82/77 kWh. Pohon všech kol.

Hlavní elektromotor je vzadu. Plochý box na zadní straně elektromotoru je palubní nabíječkaFoto: Škoda Auto

Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči (alternativně aktivními), vpředu i vzadu příčný ­zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu bubnové, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Bridgestone Turanza Eco, 255/45 R 21 vzadu, 235/45 R 21 vpředu.

Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2772 mm, rozchod kol 1600/1573 mm, d/š/v 4653/ /1879/1607 mm, světlá výška 173 mm, stopový průměr otáčení 10,8 m; objem zavazadlového prostoru 570/1610 l; hmotnost pohotovostní/celková 2255/2740 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1400 kg.

Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 6,5 s, spotřeba elektřiny kombinace (WLTP) 17,2–18,1 kWh/100 km; emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 504 km, nabíjení AC/DC max. 11/135 kW.

Cena od 1 559 000 Kč

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Auta, která poslechnou na slovo

Color&Trim ve ŠKODA AUTO – Design plný emocí

Corolla Sedan dostala designový paket GR Sport

Cupra el-Born, první elektrický hot-hatch koncernu VW

Deriváty Škoda Octavia – Rozmanitostí k univerzánosti

Elegantnější a ještě větší. Do příchodu nové Octavie zbývají dva týdny

Hoffmann & Novague R200 Non-Fiction – Ikona!?

Ing. Jaroslav Mansfeld – Můj život s agregáty

Karoq má po faceliftu, Škoda překopala stupně výbav

Komerční prezentace – ŠKODA CONNECT



Emil Frey Select

DS Automobiles DS7 Crossback 1.6 PureTech 225k AT8 GRAND

25 807 km, r. 2021

1.149.900,- Kč

Peugeot 5008 2.0 BlueHDi 180k AT8 GT LINE

51 662 km, r. 2020

819.900,- Kč

Toyota Yaris 1,3 VVT-i,CZ,1Maj,Terra

144 211 km, r. 2006

69.900,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Hyundai design – Inspirace dodává odvahu

    Hyundai v posledních letech představil sérii automobilů s různou mírou... >>

  • Volvo EX30 sází na minimalizaci, tím maximalizuje prostor

    Chytrá řešení interiéru v podobě originálně řešeného audiosystému nebo... >>

  • Nissan X-Trail – Tajná zpráva

    Hledáte dynamické, pohodlné a hospodárné SUV s pohonem všech kol a moderní... >>

  • Volkswagen ID. 7 – Jeden pro celý svět

    Další člen rodiny elektrických modelů Volkswagen se jmenuje ID. 7 a má téměř... >>

  • Subaru XV 1.6 Comfort+ – S kompletní výbavou

    Léty prověřené Subaru XV dorazilo do nabídky s výbavou Comfort+. Není to... >>

  • Volvo EX30 komplexně minimalizuje uhlíkovou stopu

    Kromě bezpečnosti byla cílem při vývoji Volva EX30 také minimalizace uhlíkové... >>

  • Land Rover Defender 130 – 130 = 340 mm navíc

    Rovnice v názvu tohoto článku říká, že nová nejdelší varianta Land Roveru... >>

  • Kompaktní Volvo EX30 nabídne bezpečnost známou z mnohem větších modelů značky

    Pro Volvo byla otázka bezpečnosti vždy na prvním místě. Stejně tomu bude i u... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Muzea Ferrari Modena/Maranello – Inženýrské mistrovství jménem V12

    Loňský rok znamenal kromě jiných výročí také 75 let od představení prvního typu... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |