image/svg+xml

Automobil Revue

Představujeme

Syntetický benzín Porsche – Slibná alternativa

Lukáš Dittrich 14.01.2022 04:43

Syntetický benzín plní normu DIN EN 228. Bez problémů ho lze tedy používat ve všech automobilech, aniž by bylo nutné na motorech provádět úpravy

Bezemisní budoucnost automobilové dopravy se dnes nese především v duchu bateriových elektromobilů, přesto automobilky nepřestaly hledat ani jiné alternativy. Jednou takovou by mohl být syntetický benzín. 

Snižování produkce emisí se v poslední době stalo (nejen) v automobilovém průmyslu tématem číslo jedna. Vše by mohlo vést až do bodu, kdy bude úředně zakázáno prodávat v rámci EU vozidla produkující emise. Termín ještě není definitivně schválen, návrh Evropské komise ale počítá s rokem 2035. Řada automobilek proto vsadila na elektromobily. Někteří výrobci rovněž pracují na vodíkovém pohonu, což je stále v podstatě elektromobil, jen si energii vyrábí přímo na palubě. Velice zajímavou alternativu zcela jiného zaměření ovšem vyvíjí Porsche. Tento výrobce chystá spolu s dalšími partnery v čele se Siemens Energy syntetický benzín určený tradičním spalovacím motorům, a to nejen těm moderním, nýbrž i veteránům.

Schéma prvního závodu na výrobu syntetického benzínu ukazuje jeho základní části. Na úvod je plánována kapacita 130 tisíc litrů ročně

Porsche k tomu má hned několik dobrých důvodů. Jde o automobilku s obrovskou tradicí sportovních vozů spjatou právě se spalovacími motory. Kromě toho statistiky uvádějí, že zhruba 70 % všech dosud vyrobených vozů této značky stále zůstává v provozu. Syntetický benzín by představoval řešení, jak dosáhnout snížení produkce emisí CO2 až o 90 % u již vyrobených automobilů se zážehovým motorem. Nejde přitom pouze o Porsche. Toto palivo by teoreticky mohl využívat jakýkoliv zážehový motor.

Podle plánů EU zřejmě v roce 2035 dojde k zákazu prodeje spalovacích motorů, než ale tyto vozy reálně zmizí ze silnic a všichni řidiči budou využívat elektromobily (nebo jiné bezemisní alternativy), bude to trvat ještě řadu let. Syntetický benzín (eFuel) může být cestou, jak této skutečnosti navzdory zlepšit životní prostředí a zajistit ekologický provoz i u zákazníků, kteří na nový elektromobil nebudou mít. Zda půjde o způsob, díky němuž bude možné prodávat spalovací motory i po roce 2035, to ale zatím není vůbec jisté. Technologie syntetického benzínu totiž přímo nepředstavuje bezemisní provoz. Jeho spalováním emise vznikají. Jenže to, co na konci celého cyklu automobily vyprodukují do ovzduší, je na začátku z ovzduší odebráno. Hovoříme tedy o „virtuálně bezemisním provozu“. Jak k tomu úřady přistoupí, to představitelé Porsche v době německé prezentace nedovedli říct. Vše je stále předmětem jednání.

Klíčovými prvky při výrobě syntetického benzínu jsou vodík a oxid uhličitý. Pro výrobu vodíku musí být využita elektřina z obnovitelných zdrojů, jinak celý projekt nemá žádný smysl

Základními prvky syntetického benzínu jsou vodík a oxid uhličitý. Syntézou těchto dvou prvků vzniká metanol (CH3OH), jehož další úpravou lze získat palivo odpovídající dnešní normě DIN EN 228. Problém by s ním tudíž neměly mít žádné zážehové motory. Hlavním úskalím celého procesu je vodík. Ten je vyráběn elektrolýzou, kdy je do vody přiváděn stejnosměrný proud. Porsche využívá zařízení pojmenované jako „Silyzer“ (jde o elektrolyzér) od společnosti Siemens. Základem procesu sice zůstává elektrolýza, „Silyzer“ ale umí lépe využívat nestabilní zdroje elektrické energie, tedy ty obnovitelné. Porsche vsadilo na elektřinu vyrobenou z větrných elektráren. Oxid uhličitý je pak zachytáván přímo ze vzduchu. K tomu slouží obrovské ventilátory vybavené filtry zachytávajícími CO2. Na vstupu do celého procesu tím pádem nevznikají žádné emise. Ovzduší je naopak doslova čištěno.

Protože je výroba založena na elektřině z větrných elektráren, Porsche vybralo pro stavbu prvního závodu určeného pro ­produkci syntetického benzínu jižní oblast Chile nedaleko města Punta Arenas v provincii Magallanes. Zdejší podmínky umožňují plný provoz větrných turbín v průměru 270 dnů v roce, zatímco třeba na severu Německa to je jen 80 dnů ročně. Navíc jde o obecně málo osídlenou oblast s nízkou poptávkou po elektrické energii, kde se předpokládá, že takto vyrobené elektřiny bude přebytek. Například v Německu kvůli vysoké spotřebě elektřiny dává větší smysl poslat ji přímo do rozvodné sítě, respektive do elektromobilů. Vodík vyrobený v Chile je také levnější, což je vzhledem k finální ceně syntetického paliva velmi důležité. Tento fakt vychází z ceny elektrické energie. Zatímco v Norsku stojí (přesněji řečeno v době prezentace stála) jedna MWh z obnovitelných zdrojů v průměru 40 eur, v Chile to je 15 eur. Mimochodem, právě Chile se chce v nadcházejících letech stát zemí s největší produkcí vodíku.

Do roku 2026 by se v Chile mohlo vyrábět 550 milionů litrů paliva ročně, skutečně masové rozšíření ale závisí z velké části také na úřadech. Evropská komise takové řešení u osobních automobilů nevítá a ani s ním po roce 2035 nepočítá. Syntetická paliva by se ale mohla prosadit u jiných druhů dopravy

V současnosti vyjde litr takto vyrobeného benzínu na přibližně 45 dolarů (necelých 1000 Kč), podle odhadů Porsche by finální cena mohla být zhruba 2 dolary (44 Kč) za litr. Zda tomu tak opravdu bude, to určí kromě budoucích nákladů na výrobu obnovitelné elektřiny rovněž další regulace a případné daňové zatížení. Opět se tak dostáváme ke dnes nezodpovězené otázce, zda budou evropští úředníci ochotní syntetické palivo podporovat jako ekologickou alternativu, nebo zda budou chtít spalovací motory co nejrychleji ze silnic vymýtit.

Automobilka Porsche začala stavět svůj první závod pro výrobu syntetického paliva letos v září. Kapacita plánovaná pro pilotní projekt je 130 000 litrů ročně, přičemž v úvodní fázi se počítá s přítomností pouze jedné větrné turbíny. Do roku 2024 by ale roční produkce mohla narůst už na 55 milionů litrů a do roku 2026 by to mělo být 550 milionů litrů ročně. Jistým problémem celého procesu je nutnost dopravovat palivo, o němž představitelé Porsche mluví jako o „nosiči zelené energie“, do Evropy. Musí se tak dít s pomocí lodní přepravy, což ale znamená produkci dalších emisí. V budoucnosti by ovšem i tyto lodě mohly využívat syntetické palivo. Univerzálnost použití je ostatně jednou z velkých výhod. Kromě lodí lze poměrně snadnou úpravou syntetického benzínu vyrobit i kerosin využívaný u letadel. Vývoj navíc nekončí. Aktuálním cílem je výroba benzínu, jenž bude svou specifikací odpovídat tradičnímu palivu. Protože jde ale o uměle vytvořený produkt, lze ho teoreticky v budoucnu dále vylepšovat do podoby zvyšující efektivitu spalování, respektive snižující produkci emisí při provozu automobilů se zážehovým motorem.

Prvního reálného nasazení se dočkáme už příští rok, kdy Porsche začne používat syntetický benzín u soutěžních speciálů účastnících se série Porsche Mobil 1 Supercup. Co přinesou další roky, to se teprve uvidí. I produkce 550 milionů litrů ročně je totiž přibližně čtvrtina množství benzínu, jaké se za rok vytočí pouze na českém trhu. Pro úplnost, s výrobou syntetické nafty Porsche nepočítá, ale i takový projekt existuje: svého času se o palivu pojmenovaném jako e-diesel mluvilo v souvislosti s automobilkou Audi. 

Převzato z časopisu

Fotogalerie

Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)   Tisk Facebook Twitter

Související články:

Porsche Cayman (Typ 981) – Přepracováno

Virtuální vývoj Porsche – Hra jako vývoj



Emil Frey Select

Peugeot 5008 1.5 BHDi 130k AT ALLURE,7.MÍST

16 131 km, r. 2022

829.900,- Kč

Opel Mokka 1.6 CDTi 81kW BUSINESS, NAVI

101 352 km, r. 2015

259.900,- Kč

Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100k ALLURE, NAVI

7 564 km, r. 2022

479.000,- Kč

Newsletter

Přejete si odebírat newsletter?



Test

Škoda Fabia 1.0 TSI – Mílový skok

Lukáš Dittrich 31.01.2022 07:17

Výrazně širší karoserie dělá z nejnovější ­Fabie už od pohledu mnohem dospělejší vůz. Propracovaná aerodynamika pomáhá k nižší spotřebě paliva

Čtvrtá generace Škody Fabia slibuje kromě jiného mnohem prostornější interiér, větší objem... >>

Více



Technika

Cupra formentor VZ5 – Pět na čtyři

Petr Hanke 14.02.2023 15:15

Aktivní zadní rozvodovka v režimu Drift posílá 100 % hnací síly dostupné pro zadní nápravu na vnější kolo

S potěšením jsme využili možnosti podívat se v novém školicím centru společnosti Porsche Česká... >>

Více



Další články

  • Citroën C5 Aircross Plug-in Hybrid 225 Shine Pack – Zvýraznění stylu

    Citroën modernizoval své největší SUV, typ C5 Aircross. Změny se soustředí na... >>

  • Toyota Corolla Cross – Kdesi mezi

    Corolla Cross byla virtuálně představena již na sklonku roku 2021, ale do... >>

  • Renault Austral – Francouzský reparát

    Ačkoliv se kompaktní SUV těší mezi zákazníky velké oblibě, Renault Kadjar se... >>

  • Cupra: elektrické triumfy – Tituly

    Elektřina proniká i do motoristického sportu. A španělská značka Cupra tento... >>

  • Lamborghini Urus – Křikloun

    Lamborghini Urus se etablovalo jako prodejně nejúspěšnější typ za celou... >>

  • Opel Astra ST 1.5 CDTI – Pan Autobahn

    Typ Astra prezentovala automobilka Opel jako vůz laděný i pro svižnější jízdu... >>

  • Fotogalerie k vernisáži fotografií Jana Tučka

    V úterý 2. května proběhla ve funkcionalistické kavárně Era v Brně vernisáž... >>

  • Volkswagen Caddy Maxi California – Víkendový specialista

    Obytné verze California jsou u užitkových Volkswagenů stále oblíbenější.... >>


Nejčtenější články

  • Cupra už v Česku vyrábí i prodává. Co je zač?

    Nová značka Cupra nedávno vstoupila i na český trh. Zákazníci se mohou těšit na... >>

  • Lynk & Co 01 – Po pěti letech…

    Teprve v Tannisu jsme mohli vůbec poprvé usednout za jeho volant! Lynk & Co... >>

  • Tatra T 815 ve 6x6 „Ostrý II“ – Počátky dakarského tažení

    Tatra 815 VE 6x6 je speciál, který přesně před 35 lety položil základy... >>

  • Toyota RAV4: hybrid vs. plug-in hybrid – Pro a proti

    Toyota nabízí typ RAV4 nejen s klasickým  hybridním pohonem, ale také v... >>

  • Toyota Yaris Cross – Velké-malé ambice

    Nový Yaris Cross by mohl být jen dalším kompaktním SUV, ale to by nesměl mít... >>

  • Muzea Ferrari Modena/Maranello – Inženýrské mistrovství jménem V12

    Loňský rok znamenal kromě jiných výročí také 75 let od představení prvního typu... >>

  • Hyundai Kona – jako z vesmíru, ale dokonale navržena pro život na Zemi

    Nová Kona bude hit! I když má nápadný vzhled evokující myšlenky, že přiletěla z... >>




Menu

  • Novinky |
  • Testy |
    • Představujeme
    • Svezli jsme se
    • Náš test
  • Články |
    • Historie
    • Technika
    • Pro řidiče
    • Motorsport
    • Magazín
    • Fotogalerie
    • Listárna
  • Speciály |
  • Tiskové zprávy |
  • Časopisy |
    • Automobil Revue
    • Trucker
    • Doprava a silnice
  • Bazar |
  • Newsletter |
  • Novinky |
  • Testy |
  • Historie |
  • Pro řidiče |
  • Speciály |
  • Truck/bus |

Newsletter
Předplatné
O nás

Vyhledávání


Automobil Revue

Novinky | Testy | Články | Speciály | Tiskové zprávy | Časopisy | Bazar | Newsletter |

Všechna práva vyhrazena © | 2011 - 2023 Redakce Automotorevue | Mapa stránek | Redakce stránek | Napište nám | Předplatné | RSS | GDPR | CMP | Autoři
design by skop | system by SABRE |